Životnost pneumatik ve Vašich rukou

Pneuservisy v době prvních mrazíků začínají praskat ve švech, ne jinak je tomu na konci zimy, kdy řidiči tvoří dlouhou frontu žadatelů prahnoucích po výměně a kontrole pneumatik. Může se stát, že výbava, kterou máte připravenou pro přezutí Vašeho plechového miláčka, nebude odpovídat normám a bude Vám doporučeno investovat do nové. Vzhledem k frekvenci současného silničního provozu a důsledkům, jež by nevyhovující pneu mohly způsobit, byste neměli názor odborníků brát na lehkou váhu. V mnohých případech jsou pneumatiky na odpis díky nedbalé péči majitele vozu, pojďme se proto zastavit u několika podstatných bodů, jimiž můžete prodloužit životnost stávající výbavy.

Tlak, vyvážení, změna pozice

Každé vozidlo je opatřeno informací o doporučené hodnotě tlaku vzduchu v pneumatikách. Jejich pravidelnou kontrolou a případným dofouknutím si zajistíte stabilitu na vozovce, nižší spotřebu paliva a hlavně rovnoměrné opotřebení pneumatik. Životnost pneumatik výrazně prodloužíte rovněž správným vyvážením kol, kontrolou jejich zavěšení a především opakovanou výměnou předních párů kol na zadní pozici a opačně. Jestliže na tento úkon budete myslet po každých 8 až 10 000 ujetých kilometrech, pak si buďte jisti, že pro pneumatiky činíte maximum.

Jezděte nalehko s kvalitními pneu

Při pořizování pneumatik dbejte na výběr kvalitní značky. V tomto ohledu Vám mohou pomoci každoročně prováděné testy, v nichž si stálou pozici udržuje např. Michelin, Continental nebo Dunlop. Sebelepší pneumatiky nesplní svůj účel, budete-li je používat v období, pro které nejsou určeny. Zde máme samozřejmě na mysli hazardéry spoléhající na zimní nebo letní obutí po čas celého roku bez ohledu na klimatické podmínky a stav silnic. Život pneumatik prodloužíte také co nejmenším zatížením vozidla.

Styl jízdy a uskladnění

Chcete-li, aby Vám jedna a tatáž výbava ještě nějaký čas zachovala věrnost, přizpůsobte tomuto požadavku samotnou jízdu. Prudké brzdění, náhlé zrychlení nebo nárazy působí na pneumatiky doslova destruktivně. Pneumatiky uskladňujte nejlépe v suchém a větraném prostředí. Působením slunečních paprsků a vlhkosti dochází k rychlému a nenapravitelnému znehodnocení.

Zkrátka a jednoduše, za volantem je potřeba mít pocit jistoty a bezpečí, kterého s nekvalitními nebo poničenými pneumatikami dosáhneme stěží. Aneb jak kdysi nazpíval Ladislav Vodička „Řidič, ten tvrdej chleba má“, souhlasíte?

Sdílet na sociální síti

Podělte se o váš komentář přes:

Facebook
Chlapská zóna